تاک نهال گستر تات

ارسال های موضوع بندی شده / خدمات

احداث بارگاه بهداشتی

- بدون نظر -

جهت جلوگیری از آلودگی‌ها و سرعت بخشیدن به عمل خشک شدن انگور، در اکثر کشورها روش‌های نوین جایگزین روش‌های سنتی شده ‌است و از این طریق محصولات خشکباری با کیفیت بالاتر، بدون ضایعات و در زمانی کوتاه­ تر به دست می­ آیند. بارگاه‌های بهداشتی شامل بارگاه‌های نورین، آذربایجانی، کالیفرنیایی، فلاح، یونانی، خانه باغ و … می‌باشند. این بارگاه­ ها‌ به خوبی قادر به تولید کشمش مرغوب و بازارپسند با حفظ صفات کیفی آن هستند. هزینه احداث بارگاه اگر چه در ابتدا سنگین است ولی به خاطر عمر بالا، استفاده از آن‌ مقرون به صرفه خواهد ‌بود.

انواع بارگاه ­های بهداشتی

بارگاه طرح سیادن

طرح-نورین

 

بارگاه طرح فلاح

طرح-فلاح

 

بارگاه طرح کالیفرنیایی

dscf094

 

بارگاه طرح یونانی

طرح-یونانی

 

بارگاه طرح خانه باغ

طرح-خانه-باغ

 

بارگاه طرح آذربایجانی

طرح-آذربایجانی

 

مدیریت تغذیه

- بدون نظر -

علائم كمبود ازت (نيتروژن)

کمبود ازت ابتدا باعث رنگ پریدگی برگ هاي مو و سپس زردي آنها می شود. شاخه هاي سبز جوان، دم برگ ها و دم خوشه به رنگ صورتی یا قرمز در می آید. رشد شاخه و برگ ها کم می شود و بر اثر کمبود ازت لکه هاي روشن قهوه اي بافت مرده بین رگبرگ هاي اصلی برگ هاي پایین به وجود می آید و وقتی کمبود شدید باشد پهنک برگ ممکن است پژمرده شده بریزد حبه ها هم کوچک می شوند.

nitrogen1_zoom

علائم كمبود آهن

کمبود آهن معمولا در خاك هاي داراي آهک زیاد دیده می شود. رنگ پریدگی و زردي از حاشیه برگ ها شروع می شود و بین رگبرگ ها پیشروي می کند این گونه برگ ها معمولا ممکن است خشک شوند و بریزند. تشکیل میوه ممکن است کاهش یابد، در خاکهاي مرطوب و سرد احتمال بروز علائم زودگذر و کمبود آهن در فصل بهار وجود دارد. در اثر شدت کمبود رشد شاخه ها کاهش یافته و گلها و شاخه هاي حامل خوشه نیز به رنگ زرد کم رنگ در آمده و باردهی این شاخه ها نیز بسیار کم خواهد شد.

iron1_zoom

علائم كمبود منیزیم

علائم کمبود منیزیم زرد شدن مابین ر گبرگ هاست. ابتدا در برگ هاي پیر مشاهده شده و اگر کمبود شدید باشد برگ ها شروع به ریزش می کنند. منیزیم در خاك به نسبت سریع شسته شده و از دسترس گیاه خارج می شود.

magnesium8_zoom

علائم كمبود منگنز

در اثر کمبود منگنز در اوایل تابستان برگ ها در بن شاخه ها رنگ پریده می شوند و اندکی بعد لکه هاي کوچک زرد رنگ در بافت هاي بین رگبرگ ها به وجود می آید. این لکه ها آرایش موزائیکی داشته حاشیه آنها به رگبرگ هاي بسیار کوچک و سبز رنگ محدود می شود. کمبود پیشرفته منگنز بر نمو شاخه ها، برگ ها و حبه ها اثر می گذارد و رسیدن خوشه ها را به تأخیر می اندازد. زرد شدن لکه اي بین رگبرگ ها، علائم کمبود در برگ هاي جوان دیده نمی شود. کاهش فتوسنتز، کمبود منگنز شبیه کمبود آهن است با این تفاوت که حاشیه برگ سبز باقی می ماند.

mn_def_in_grape1335763774409

علائم كمبود پتاسيم

در اثر کمبود در اوایل فصل رشد بعضی قسمت هاي برگ کم رنگ و چند لکه نکروتیک در امتداد حاشیه پهنک هاي جوان ظاهر می شود. لبه برگ خشکیده به بالا یا پایین می پیچد و پهنک برگ بد شکل و چین خورده می شود. در اواخر تابستان سطوح برگ هاي پیرتر که در مجاور خوشه هستند به رنگ قهوه اي متمایل به بنفش در می آیند. در شرایط کمبود شدید رشد شاخه ها به طور مشخصی کاهش یافته و حبه ها ریز مانده و در انگورهاي بیدانه قسمت پایین خوشه در اواسط تابستان متلاشی و حبه ها مانند کشمش خشک می گردد. میزان ترك خوردگی حبه ها در زمان رسیدن افزایش می یابد.

potassium4_zoom

علائم كمبود روي

کمبود روي به صورت کوچک شدن پهنک و بزرگتر شدن زاویه برگ محل دم برگ بروز می کند. پهنک برگ مبتلا به کمبود، تقارن خود را از دست می دهد و نصف برگ از نصف دیگر بزرگتر می شود. نواحی بین رگبرگ ها سبز کمرنگ تا زرد می شود و به صورت نقش موزائیکی نمایان می گردد. رگبرگ ها نیز شفاف می شود و در حاشیه آنها رگه هاي باریک سبز رنگ به وجود می آید با پیشرفت نشانه هاي کمبود نواحی رنگ پریده و زرد شده حالت نکروز پیدا می کند. کمبود روي در انگور باعث کاهش تعداد هسته و کوچکی حبه و نتیجتاً کاهش مقدار محصول می شود.

zinc1_zoom

علائم كمبود بور

کمبود بور در پیچک هاي نوك شاخه ها و قبل از مرحله گلدهی به صورت بر آمدگی هاي گال مانند و تیره رنگ که بعداً نکروز می شود به وجود می آید. کمبود بور بر روي رشد و نمو حبه ها و خوشه ها نیز مؤثر است حبه ها حالت غیریکنواخت دارند ریشه ها کلفت و کوتاه باقی می مانند و روي آنها تورم هایی ایجاد می شود که منجر به تشکیل گره می شود سپس از طول شکاف بر می دارد. کاهش تشکیل میوه، خشک شدن گل هاي تلقیح نشده، تغییر رنگ حبه ها، در اثر کمبود شدید میوه تشکیل نمی شود، در برگ ها در بین رگبرگ ها حالت نکروزه و قهوه اي شدن ایجاد می گردد.

boron1_zoom-1

علائم كمبود فسفر

در اثر کمبود فسفر نمو شاخه و ریشه کاهش یافته برگ ها کوچک می شوند و به رنگ سبز تیره در می آیند لبه برگ ها بدون اینکه لوله شود به سمت پایین بر می گردد. در مواردي که کمبود فسفر شدت داشته باشد برگ ها قرمز و لکه هاي منقوطی در آنها ظاهر می شود.

90073

منبع: http://www.omafra.gov.on.ca/IPM/english/grapes/plant-nutrition/index.html 

.

 

احداث باغ داربستی

- بدون نظر -

احداث باغ داربستی و اجراي سيستم آبياري قطره اي

 

? احداث باغ به مساحت ۵۰ هكتار واقع در شهرستان تاكستان (برای دیدن تصاویر کلیک نمایید)

? احداث باغ به مساحت ۱۵ هكتار واقع در شهرستان بوئین زهرا (برای دیدن تصاویر کلیک نمایید)

? احداث باغ به مساحت ۱۲ هكتار واقع در شهرستان تاكستان (برای دیدن تصاویر کلیک نمایید)